середа, 8 квітня 2020 р.

Захопливий сюжет повісті «Золотий жук»


Едгар Аллан По – засновник жанру детективу у світовій літературі. Захопливий сюжет повісті «Золотий жук»
Буктрейлер «Золотий жук»
 Екранізація «Золотий жук»
 Едгар По. Золотий жук [Скорочено] (Аудіокнига)
 Опрацювання навчального матеріалу
Знайомство з біографією та творчістю письменника
(Підручник – стор. 190-193)
- Де і коли народився Е. По? (19 січня 1809 р. в Бостоні.)
- Хто були його батьки? (Батько був актором. Він залишив сім’ю, коли письменнику було 3 роки. А мати була талановитою і популярною у свій час актрисою. Дуже хворіла й померла зовсім молодою у 1811 р.. залишивши трьох дітей сиротами.)
Хто виховував його? (Едгара узяла на виховання бездітна сім’я Джона Аллана, торгівця тютюном.)
- Де він навчався і які предмети були найулюбленіші? ( У школі, потім у Віргінському університеті в Шарлоттсвіллі. Любив точні науки, особливо математику.)
На кого письменник хотів бути схожим у юності? Чи досягнув свого ідеалу? (На Байрона. Хотів, як він, мандрувати, бути борцем за свободу народів, померти за ідею. Однак, не судилося повторити його шлях. Через брак коштів ніде не був, замість захоплюючого життя довелося вести злиденне існування. Істинну волю пізнав лише у світі мистецтва. Його уява відкрила йому шлях по нескінченних просторах. )
- Коли він почав писати? Назвіть його перші твори. (Ще в університеті. Тоді ж написав вірші, що склали першу збірку « Тамерлан », видану 1827 року.)
- Де Е. По узяв гроші на видання? ( Позичив гроші один із друзів, з яким він так і не розрахувався. )
- Як він жив далі? ( Служив в армії, був журналістом, сам видавав журнали, але видавництво не приносило прибутку. Написав листа Джону Нілу, популярному на той час критика і письменника, з метою розповісти про свої ідеї.)
- То що ж написав Е. По і чи оцінила його належно публіка? (У 1831 р. вийшла збірка «Поеми». Проте справжня слава прийшла після виходу оповідання «Рукопис, знайдений у пляшці»(1835). Написав приблизно 30 оповідань, що дали початок розвитку детективної літератури. З’явилось перше видання прози-«Гротески й арабески». У 1845 р. вийшла збірка «Ворон». Одружився і переїхав з дружиною до Нью –Йорка, а потім у містечко Фордхем. Дружина захворіла, і в 1847р. померла.)
- Що ж було далі? (Йому було важко. Він уже мало писав, переїжджав з місця на місце… У Бостоні навіть хотів покінчити життя самогубством. У 1849 р. знову приїхав до Річмонда, де хотів зібрати грошей на відкриття нового журналу, та нічого не вийшло. Написав останню збірку «Дзвони» (1849)- це були дзвони по ньому. В одному листі він написав: «Я повинен померти, у мене вже не залишилося бажання жити…»
 Помер Е. По 7 жовтня 1849 року. Обставини його смерті й досі не з’ясовані остаточно. Але його вплив відчула на собі вся світова культура. Він відкрив детективний напрям у літературі. За ним потім пішли А.К. Дойль, Агата Крісті, Жорж Сіменон. Його творчість надихнула композиторів М. Равеля, К. Дебюссі, С. Рахманінова. Клод Мане зробив ілюстрації до його «Ворона». Вплив По зазнали й українські письменники – М. Хвильовий, Г. Косинка, В. Підмогильний та ін. Й донині твори Е. По вражають надзвичайною силою фантазії та художньої майстерності.
Зовсім нелегко встановити межу між оповіданнями Е. По. визначити їх різновид, як це сталося, наприклад в оповідання «Золотий жук». Спочатку ми потрапляємо в атмосферу містичного, напівфантастичного, але потім усі явища й події твору отримують цілком логічне пояснення.
Опитування на первісне сприйняття оповідання «Золотий жук»
- Як ви гадаєте, чому повість має таку назву? Яка таємниця з ним пов’язана? (З жука все починається, він постійно у центрі уваги, ним захоплюються або ненавидять.)
- Знайдіть опис цієї комахи у творі, зачитайте. («Жук був дійсно розкішний. У науковій цінності знахідки Леграна не могло бути сумнівів — натуралісти того часу ще не знали таких жуків. На спині виднілися з одного боку дві цяточки, і нижче з іншого боку ще одна. Надкрилля були дивовижно твердими і справді блищали, як поліроване золото. Важкість жука теж була зовсім незвичайною»).
Відкривши примітки у книзі Е. По, я дізналась, що автор вигадав свого жука, поєднавши ознаки 2-х видів жуків, поширених на території США. Знову таємниця: яких саме жуків поєднав письменник, як вони називаються? Гадаю, що всім буде цікаво дізнатися про це докладніше.
Робота над сюжетом і композицією твору
    - Які події зображуються у творі?
    - Хто вважав,що жук – причина всіх «нещасть», «хвороби» Леграна?
    - Яка була справжня причина хвилювання Леграна?
    - Які часи поєдналися в оповіданні?
    - Хто веде розповіді про події?
    - Як змінюється тон оповідача протягом твору?
    - Чи змінилося ставлення оповідача  до Вільяма Леграна?
    -  Чим завершилася експедиція, в яку втягнув оповідача Легран?
Складання плану твору, визначення елементів сюжету (ЗАПИСАТИ У ЗОШИТИ)
      1. Легран на острові Салівен (експозиція).
      2. Розповідь про жука (зав’язка).
      3. «Хвороба» Леграна (розвиток дії).
      4. Експедиція в гори (кульмінація).
      5. Хід думок Леграна (розв’язка).
Розгадування криптограм — це, звісно, цікаве заняття для дозвілля. А чи знадобиться воно в реальному житті, чи допоможе вирішити проблеми? Безперечно. Адже такі ігри розвивають логічне мислення, увагу, пам’‎ять, наполегливість, терплячість. Крім того, класика детективів дає психологічні спостереження за різними людьми, що допоможе розпізнати друзів та ворогів, осіб, схильних до неадекватної поведінки, до злочинів. Отже, продовжуємо знайомство з книгою Е. А. По «Золотий жук».
Заповнення таблиці «Точки зору персонажів твору» (ЗАПИСАТИ У ЗОШИТИ)
Точки зору персонажів твору
Герої
Точки зору
Легран
Зі шматком пергамента пов’‎язана якась таємниця, її обов’‎язково треба розгадати; можливо, вона буде корисною
Розповідач
Легран захопився химерною ідеєю, у нього «золота лихоманка»
Джупітер (Юпітер)
Хазяїна вкусив золотий жук, і той захворів
 Домашнє завдання 
1. «Побудуй ланцюжок»
♦ Виправте помилки в існуючому ланцюжку (поміняйте картки місцями) і запишіть правильну послідовність у зошити.
2. Дайте письмову відповідь на запитання.
♦ У примітках до книги Е. А. По сказано, що автор вигадав свого жука, поєднавши ознаки двох видів жуків, поширених на території США. Яких саме жуків поєднав письменник, як вони називаються?
3. Прочитати: Артур Конан Дойл оповідання «Пістрява стрічка» (стор. 202-214) 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Експрес урок: Мольєр https://www.youtube.com/watch?v=-S6X6rVAgEw&feature=youtu.be Дистанційний урок "Жан Батіст Мольєр...